Klubb: Club Del Mar sin Bass på Le Village

Gehitmusiken —  26 mars, 2014 — Lämna en kommentar

festival

 

Club Del Mar sin Bass är en klubb utan bas. Betoning ligger på intimitet och stämning. Vi ska sitta tillsammans, dricka öl och vin, på ett ställe där man kan samtala med varandra, där basen inte dunkar högt. Vi lyssnar på DJs som fokuserar på atmosfär, stil och känsla, och tittar på artister som spelar akustiskt. Precis nära intill. Lite som att sitta på en uteservering vid havet, med vänner.

Klubbens egentliga syfte är att fira att Festival Del Mar Asperö blomstrar, där ute i Göteborgs skärgård, ännu en sommar. En av Göteborgs vackraste naturlandskap ska förgyllas med musik från gräsrötterna, 2014 också.

På klubben spelar Alexander RingbäckMac & KáCáO och Ludvig. Tungt, jazzigt, och djupt. Poeten Johan Holmlund läser ur sin senaste diktsamling. Jag djar. Från båset kommer det att komma lugn, skön musik.

Entrén är 60 kr. Lokalen är Le Village, vid andra lång. Gå in på klubbens FB-event och attenda.

Bojan Buntic

Inga kommentarer

Bli den första att starta en diskussion!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s